Ford Mondeo

Ford Mondeo

Powerful and fuel-economical

20 900 Euro

Plus Taxes & Licensing
 • (l/100 km) -

 • kW (PS) -

 • (gr/km) -

 • nr. -

 • (km/h) -

 • 0-100 km/h (s) -

FINANCING CALCULATOR

Cost of Vehicle (Euro):
Down Payment (Euro):
Annual Interest Rate (%):
Term of Loan in Years:
Frequency of Payments:
Calculate My Payment
NUMBER OF PAYMENTS: 60
PAYMENT AMOUNT: Euro 89.11

Ford Mondeo, duke filluar nga 20,900€

çmimet e reja

Tashme asgje smund t'ju ndaje nga modeli Mondeo qe ju deshironi!


5 Vjet Garanci

Mondeo eshte tashme zgjedhja me e zgjuar se kurre me 5 Vjet garanci** si standart duke siguruar vijueshmerine tuaj dhe te modelit Mondeo qe dispononi

** Vetem ne pikat e autorizuara te shitjes Ford.
Per te perfituar nga keto oferta blini nje Mondeo perpara dates 30 Shtator 2015.

Qendrimi dinamik i modelit Mondeo menjehere te terheq vemendjen. Por kjo eshte vetem nje nga shume permiresimet qe do te zbuloni ne kete automjet te ri te jashtzakonshem. Mjafton te hyni brenda dhe do te çmoni nivelin e komoditetin, perpikmerine ne detaje dhe teknologjite gjeniale ne pilotim.

Per shkak se kjo eshte nje pamje e pergjithshme e Ford Mondeo, disa karakteristike mund te jen standart pergjate games, ndersa te tjere mundesohen si opsione ekstra ose qe mundesohen ne modele te caktuara. Ju mund te perdorni konfiguratorin per te ndertuar nje model perfekt sipas deshires.

Dizenjo kinetike Ford
Stilimi dinamik dhe elegant kap filozofine e 'energjise ne levizje'
Risia e teknologjise se motorreve
Gama e motorreve te naftes me 115kf, 140kf.
Transmisioni Powershift
Mondeo eshte i pajisur me kambion automatike PowerShift me gjashte marshe, dopio freksion e ben pilotimin me te lehte dhe konsumin me te ulet.
Sistemi i Mbrojtjes Inteligjente (IPS)
Perdor nje mori teknologjish te sofistikuara per mbrojtjen tuaj perfshire dhe kabinen prej çeliku special.
Dinamika e pilotimit
Amortizimi i avancuar sjell pilotim dinamik dhe kontroll perfekt.
Te veçantat e sigurise
Teknologji e dizenjuar per pilotim te lehte ne çfaredo lloj kushtesh.
Teknologji inteligjente
Teknologjia inovatore ju jep llojin e kontrollit, duke shtuar masat e sigurise dhe komoditet absolut, zakonisht te rezervuara per automjete shume me pak te perballueshme. 
Paralajmerimi per mbajtjen e korsise
Ky tip alarmi fillon kur automjeti juaj devijon korsine duke shkelur vijat ndarese te korsise. Tre dridhje ne timon dhe nje sinjal spiun ne kroskot ju paralajmerojne per kete fakt.(Opsion)
Dritat Automatike
Kalojne nga ato te gjata ne te shkurtra apo anasjelltas sapo sistemi detekton trafik ose pjese te ndriçuara te rruges. (Opsion)
Driver Alert
Ne menyre te vazhdueshme analizon nivelin e vigjilences se drejtuesit nepermjet vleresimit te drejtimit dhe "sjelljes" se automjetit. Kur sistemi vlereson renie ne nje nivel te caktuar te vemendjes se drejtuesit, nje mesazh "beni nje pushim" shfaqet ne panelin e instrumentave. Ne rast niveli i perqendrimit bie dukshem, duke mos mbajtur korsine ose ndryshuar ne menyre te vazhdueshme ate, atehere nje alarm audio dhe alarme vizuale paralajmerojne shoferin. (Opsion)
 Eco Mode

Ne menyre te vazhdueshme vlereson efektin e pilotimit tuaj ne konsumin e karburantit - perfshire shpejtesine, nderrimin e marsheve, plus raportin e udhetimeve te shkurtra. Program inteligjent i cili siguron keshilla te vlefshme per konsum sa me te ulet ne varesi te menyres suaj te pilotimit.(standart ne te gjithe modelet)

Cilesi artizanale
Artizanat i perpikte dhe cilesi e larte e materialeve te perdorura krijojne komoditetin se bashku me veshjen e brendshme te sediljeve te lekures Winsdor dhe perzgjedhjen e dy lloje ngjyrash. 
Teknologjia e ndriçimit LED
E perdorur per efekt te jashtezakonshem si brenda dhe jashte kjo eshte nje teknologji qe vihet re menjehere.(Standart ne Titanium)
Sistemi Audio Ford
Shijoni tingullin me cilesor nepermjet 8 bokseve cilesor.(Opsion)
Sistemi informues per pikat e "vdekura" ne pasqyre

Kjo ndihme e teknologjise se larte ju ndihmon te keni nje udhetim sa me qete, sidomod ne autostrade. Ne rast se nje automjet hyn ne piken e vdekur te pasqyres, sistemi ju lajmeron nepermjet nje drite ne secilen nga pasqyrat(shofer+ pasagjer). (Opsion) 

Navigatori me CD-SD
dhe me prekje te ekranit
Si guri i çmuar mbi konsolin qendror, ky sistem eshte me i fundit ne ate te navigimit. Duke qene sistem i integruar ai i përgjigjet me shpejtësi rrugës në kohë reale dhe kushteve me te fundit të trafikut per te ofruar kohe sa me te sakta rreth mberritjes dhe informacion per udhetim.(Opsion) 
 
Dizenjo kinetike Ford

Filozofia e evoluimit te dizenjos kinetike Ford eshte e dukshme qe ne momentin e pare qe shikoni nje Mondeo. Tashme stili dinamik, rrjedhshmeria e linjave, krijojne nje ndjenje akoma me te sofistikuar te ecjes perpara.

Dizenjo e jashtme
Plotesisht e ristiluar, profili i mprehte i Mondeos eshte akoma me shume dinamik dhe sportiv. Qe nga grila e perparme deri tek dritat e detyrueshme per diten LED, detajet e kromuara krijojne nje ndjenje te sofistikuar te stilit. 
Dizenjo e brendshme
Pjesa e brendshme e ridizenjuar ne menyre te perpikte karakterizohet nga nje panel qendror me materiale te cilesise se larte, perfshire veshjet e brendshme standart te fabrikes dhe ato te lekures standart ne versionin Titanium S. Madheshtia e detajeve te integruara krijon nje ndjesi harmonike dhe kohezive, nderkohe qe theksi eshte vendosur ne ambientin e brendshem bashkekohor. 
Kambio PowerShift
Ford Powershift sjell nje eksperience te jashtezakonshme pilotimi. E perbere nga nje transmision automatik me gjashte marshe, dopio freksion kjo kambio zgjedh momentin e duhur per nderrimin e marsheve pa humbur fuqine. 
 Ford Easy Fuel
Njerezit zakonisht gabojne duke hedhur ne serbator, nafte ne vend te benzines ose anasjelltas, gje kjo qe rezulton ne kosto te larta. Ford Easy Fuel eshte nje sistem furnizimi pa kapak qe mundeson te mos gaboni ne llojin e karburantit kur furnizoni automjetin tuaj Ford. (Standart)
Hapesirat per sendet siper jush
Hapesira e re qendrore mbi koken tuaj, ndriçimi i integruar brenda kabines, ve theksin ne nje hapesire te brendshme bashkekohore. Plus eshte vendi ideal per vendosjen e syzeve tuaja. (standart)
Paralajmerim per daljen nga korsia(Lane Departure Warning)

Ky tip alarmi fillon kur automjeti juaj devijon korsine duke shkelur vijat ndarese te korsise. Tre dridhje ne timon dhe nje sinjal spiun ne kroskot ju paralajmerojne per kete fakt.(opsion si pjese pakete).

Disqe alumini 19" 
Disqet e aluminit 19" jane me te kerkuarit per modelin Mondeo. Te pajisur me nje sistem amortizimi special per nje ndjesi te veçante dhe per ti dhene nje impuls gare pilotimit tuaj.(opsion)

 

Teknologjia Ford ECOnetic
Ne perpiqemi gjithmone per te permiresuar ate qe bejme dhe menyren se si e arrijme. Perballemi me ndryshimin e klimes duke qene inovatore ne çdo gje. Kjo eshte arsyeja se pse gama e gjere dhe e avancuar e modeleve tona eshte projektuar per te qene sa me efiçente kundrejt impaktit ne mjedis.
 Eco Mode
Ne menyre te vazhdueshme vlereson efektin e pilotimit tuaj ne konsumin e karburantit - perfshire shpejtesine, nderrimin e marsheve, plus raportin e udhetimeve te shkurtra. Program inteligjent i cili siguron keshilla te vlefshme per konsum sa me te ulet ne varesi te menyres suaj te pilotimit.(standart ne te gjithe modelet)
 
 
shenim: te gjithe vlerat e emetimit te CO2 treguar me lart jane aprovuar ne baze te ligjit te KE 93/116/EC. Mondeo Ambiente

Generous levels of equipment and a stylish and spacious package start with Style. The Mondeo’s standard features include: Electronic Stability Programme, Ford Easy Fuel System and 7 airbags. The Mondeo is set to make a lasting impression. Key features include:
 • 16 5x2 alloy wheels
 • Air conditioning
 • BlueTooth Voice Control
 • Front fog lights
 • QuickClear heated windscreen
 • Seven Airbags including Driver's knee airbag
 • Driver seat power height adjust
 • Trip Computer
 • Perimeter alarm
 • Electronic Stability Programme (ESP) with Traction Control and Emergency Brake Assist (EBA) 
 • Cruise Control
 • Sports Suspension
 • Auto Start-Stop

Mondeo Trend

Mondeo Zetec benefits from extra interior and exterior styling cues and additional comfort and convenience features. 

Additional to Style

 • 17 " 5-spoke Alloy wheels
 • Air conditioning with DEATC
 • Front fog lights
 • Front and rear parking distance sensors
 • Leather gear shift and steering wheel
 • Cruise control and Speed Limiting Device
 • Body coloured exterior
 • Power drivers seat
 • Body coloured door handles
 • Map reading lights front and rear

Mondeo Titanium

Titanium offers the ultimate in modern, contemporary styling and innovative technological features.

Additional to Zetec:

 • 17" 15 Spoke alloy wheels
 • Alcantara leather trim sports style seats
 • Sony stereo Radio/CD with USB connection for iPod/MP3 devices
 • LED daytime running lights
 • Automatic headlights and rain-sensing wipers
 • Chrome upper and lower grill surrounds
 • Chrome finish on upper doorline
 • Chrome finish side window
 • Auto-dimming rear view mirror
Nje game e gjere ngjyrash te cilat ju mundesojne te shfaqni individualitetin tuaj
 

 Ice White

 Dark Micastone

 Midnight Sky

 Lunar Sky

Moondust Silver

 Blazer Blue

 Panther Black

 Frozen White

Frozen White

Candy Red
   

Dizenjo e brendshme

Perpikmeria e ridizenjimit te pjeses se brendshme karakterizohet nga nje panel qendror me lakueshmeri te kendshme dhe materiale shume cilesore, perfshire ketu dhe veshjet e zgjedhuara prej stofi. Ndertuar me nje cilesi superiore per te krijuar nje veshje te brendshme elegante e cila ndriçohet nga teknologjia LED per te dhene nje ambient te brendshem bashkekohor(standart ne Titanium S). Per t'i dhene nje ndjesi akoma me te çmuar, mund te permiresoni statusin e sistemeve audio dhe te navigimit.

Stili bashkekohor dhe i koordeinuar
Materialet e permiresuara dhe veshjet e fabrikes, perfshire dhe ato te lekures Windsor – Dark Ebony dhe Medium Light Stone (standart ne Titanium S), krijojne nje ambient luksoz brenda modelit Mondeo.

Windsor Leather – Medium Light Stone

Windsor Leather in Dark Ebony

Medium Light Stone interior
 
Harmonia e hapesires se brendshme
Dizenjo kinetike eshte pasqyruar me mprehtesi brenda kabines po aq sa edhe jashte saj. Duke filluar qe nga konsoli qendror - pika e fokusit se pjeses se brendshme eshte nje linje fluide me nje ndjesi terheqese kundrejt dizenjos. Qe nga mekanizmat e dyerve qeri ne detajimin bashkekohor, ne fryreset e ajrit me krom, me siguri do te vleresoni elegancen dhe fortesine e nje punimi artizanal.
Komandat ne Timon dhe Ford Convers+
Kjo qender e komandave dixhitale vjen si standart ne te gjithe modelet Mondeo, tashme e permiresuar per te pasur lehtesisht kontroll total te shumices se sistemeve te mjetit. Ju mund te zgjidhni nga komandat standart dhe Ford Converse+ me grafika te permiresuara. Convers+ eshte standart ne Titanium S.
 
Keto sisteme operojne nepermjet dy butonave te vendosur ne timon. Butoni majtas sherben per te kontrolluar sistemet audio si iPod®, MP3 player, CD player, USB, ndersa ai djathtas per kompjuterin e udhetimit dhe veçorite e mjetit. Me Ford Convers+ ju mund te kontrolloni me ane te butonit djathats, iPod®, MP3 player, CD player, ose USB.
 
 Bluetooth®* me Voice Kontroll te Zerit
Ju mund te kryeni telefonata ndersa jeni duke udhetuar, pa qene nevoja te perdorni duart nepermjet lidhjes se celularit tuaj me Bluetooth® duke perdorur teknologjne Voice Control. Gjithashtu nepermjet Voice Control, mund te kontrolloni navigatorin dhe kondicionerin. Bluetooth® eshte standart ne Trend Business dhe Titanium Plus.
Kontrolli i Pershtatur i Drejtimit (ACC) me Paralajmerim te Perkohshem (FA)
Me ACC ju mund te mbani ne menyre automatike distancen e zgjedhur nga mjeti perpara jush. Ne rast se mjeti perpara ngadaleson, ju ngadalesoni. Sapo rruga te jete e lire ju riktheheni automatikisht ne shpejtesine e vendosur. Nderkohe, FA monitoron distancen e sigurise duke ju paralajmeruar me ane te nje sinjali spiun ne kroskot dhe nje sinjali audio. Mundesohet si pjese e Kontrollit te Pershtatur te Drejtimit (ACC) (opsion ne Titanium Plus).
Kontroll Automatik Elektronik te Temperatures me Zone te Dyfishte (DEATC)
Si i behet ne qofte se ju keni, vape kurse pasagjeri jo? Ju dhe pasagjeri perpara mund te vendosni temperatura te ndryshme me 4°C nga njeri-tjetri. Standart ne Trend dhe Titanium Plus.
Sistemi i navigimit te celularit
Ndizni Bluetooth® e smartphone dhe shkoni tek navigatori. Thjesht vendosni adresen dhe telefoni do t'ja percjelle detajet sistemit audio te makines. (mundesohet ne rastin e sistemit audio Sony)
 
 MP3 dhe lidhja USB 
Me Mondeo, nje dalje AUX mundesohet si standart, ne menyre qe ju te lidhni pajisjen MP3. Mund te perdorni porten e USB per te lidhur nje pajisje MP3 dhe mund te kontrolloni muziken me Komandat Vokale nepermjet Bluetooth®.
Paralajmerimi per daljen nga korsia
Tre dridhje te shkurtra dergohen ne timon, nderkohe qe shfaqet dhe nje paralajmerim vizual ne panelin e instrumentave (opsion si pjese e paketes se ndihmes per shoferin ne Titanium Plus)
Dritat e gjata automatike
Ndryshon feneret nga drita te gjata ne te shkurtra sapo evidenton afrim te trafikut ose ndriçim te mjaftueshem te rruges.  Kur rruga eshte e lire, sistemi automatiksht ndez dritat e gjata (opsion si pjese e paketes se ndihmes per shoferin ne Titanium Plus)
Paralajmeruesi i shoferit
Perdor nje kamere per rrugen per te vleresuar vigjilencen e drejtuesit dhe i paraqet ato ne panelin e instrumentave. Ne rast se vigjilenca e drejtuesit bie deri ne nje nivel te caktuar, ne ekran do t'ju shfaqet nje mesazh 'take a break'. Nese drejtuesi nuk ndalon atehere lajmerimi vazhdon rregullisht se bashku me nje tingull. (opsion si pjese e paketes se ndihmes te shoferit ne Titanium Plus)
Kroskoti me ajer te kondicionuar
Perfekt per udhetime te gjata ne mot te nxehte, ajri i kondicionuar mban kroskotin e fresket.
 
Veshja e lekures
Artizanale ne çdo detaj te brendshem, veshje lekure ne timon, ne frenat e dores dhe ne leven e nderrimit te marsheve. Standart ne Titanium Plus.
 
Mbajtesit e gotave
Per komoditetin tuaj, mbajtesit e gotave per tu arritur me lehtesi, jane pozicionuar ndermjet hapesires se drejtuesit dhe pasagjerit perpara dhe ne mbeshtetesen e krahut te pasagjereve mbrapa.
 
Per te pasur rregull
Hapesira ekstra per sendet e familjes suaj per te udhetuar komod, çdo duhet te rrije ne vendin e tij:
 • Kroskoti per te mbajtur sendet e sigurta
 • Hapesirat mbi ju
 • Xhepat e vendosur ne pjesen e mbrapme te sediljeve te para
 
Mbrojtesja e hapesires se bagazhit
Ne versionin me portobagazh kjo veçori e rrjetes mbrojtese vjen si karakteristike per te mbajtur te sigurta sendet ne hapesiren e bagazhit te Mondoe-s suaj pergjate udhetimit. Vjen si veçori brenda normativave te sigurise, te vendosura nga Komisioni Ekonomik per Evropen (ECE-R17). (Ofrohet vetem si aksesor). Kontaktoni piken e autorizuar te shitjes Ford.
Me shume aksesore
Me nje game te gjere aksesoresh per vendosjen e sendeve, nuk do t'ju duhet te lini asnjeri ose asgje pas. Plus ju mund te mbeshteteni ne faktin se do te jete nje pershtatje perfekte per Mondeon tuaj dhe ska asnje kompromis per integritetin e prodhuesit ose materialeve te perdorura. 
Reflektimi solar i xhamit te perparme
Xhami i perparme eshte dizenjuar ne menyre specifike per te bllokuar me shume sesa xhamat e tjere standart, nxehtesine e diellit. (Opsion ne Trend dhe Titanium Plus)
Pasqyra e brendshme me vete-erresim
Ne menyre automatike detekton dritat e gjata te mjeteve pas jush per te reduktuar pasqyrimin e tyre nga pasqyra ne syte e drejtuesit, ne menyre qe ju te keni nje udhetim komod dhe te sigurte.(standart ne Titanium Plus, mundesohet si pjese e Winter Pack).
Ajer i Kondicionuar me Kontroll Automatik te Temperatures me Kontroll te Dyfishte (DEATC)
Si i behet ne qofte se ju keni vape, kurse pasagjeri jo? Ju dhe pasagjeri i sediljes se pare mund te vendosni temperatura te ndryshme deri ne 4°C. (standart ne Trend dhe Titanium Plus).
Xhami i perparme me ngrohje
Vetem me prekjen e nje butoni, elementet ngrohes te xhamit te perparme aktivizohen menjehere per te pastruar ate nga akulli ose avujt. (standart ne Trend dhe Titanium Plus)
 
Pasqyrat e jashtme me ngrohje
Pasqyrat e jashtme me ngrohje dhe komandim elektrik, pasqtrohen menjehere nga akulli ose avulli per te pasur nje shikueshmeri optimale.(standart ne te gjitha serite)
 
Butoni i ndezjes Ford
Ditet kur ju eshte dashur te fusni çelesin ne kuader kane ikur. Thjesht shtypni butonin nderkohe qe mbani te shtypur pedalin e freksionit(ose te frenave ne kambion automatike) dhe motorri do te ndizet. Gjithashtu ne dispozicion me Sistemin FordKeyFree mund te hapni ose mbyllni makinen pa qene nevoja te nxirrni çelesin nga çanta apo xhepi. (opsion ne Titanium Plus). 
Rregullimi i sediljeve
Stili i sediljeve sportive ne Mondeo nenkupton dhe funksionimin e tyre. Ju mund te rregulloni ne menyre elektrike lartesine e sediljeve. Te dy sediljet, si e drejtuesit ashtu dhe e pasagjerit jane dizenjuar dhe pozicionuar per te dhene fleksibilitet maksimal dhe mund te kene deri ne 8 lloje pozicionesh. Sedilja e drejtuesit mund te memorizoje deri ne kater pozicione te ndryshme. (vjen me Paketen e Sediljeve opsion ne Titanium Plus) 
 
Siguria per femijet
Karakteristika inovatore pemireson sigurine per gjithe familjen tuaj. Vetem me shtypjen e nje butoni mund te siguroni pasagjeret e rrjeshtit te dyte te sediljeve nga nje hapje aksidentale e rastesishme e dyerve.
Sensori i Cilesise se Ajrit
Kur sensori detekton cilesi te ulet te pastertise se ajrit, automatikisht kalon ne qarkullim te brendshem dhe rikthen qarkullimin a jashtem sapo sensori detekton cilesi te mire te tij. (standart ne gjithe serite)

Xhami akustik
Mbi xham vendoset vinil akustik i veçante per te reduktuar nivelet e zhurmes. Qetesia e brendshme i jep me shume qartesi bisedes, muzikes dhe momenteve tuaja te meditimit. (standart ne te gjithe serine)
Pasqyrat personale me ndriçim
Nje karakteristike e nevojshme per drejtuesin dhe pasagjerin ne kushte te nje intesiteti te ulet te drites, drita e vendosur mbi mbrojteset e diellit ndizet automatikisht sapo ju i ulni ato.
Tubat e ajrimit ne kolonen B
Keto fryrese jane pozicionuar ne menyre perfekte per te qarkulluar ajrin shpejt dhe ne menyre te efektshme per pasagjeret e rrjeshtit te dyte.(standart ne Titanium Plus)
Kontroll total i xhamave
Nje karakteristike e favorshme qe shton sigurine per xhamat e perparme dhe te pasem. Ju mundeson kontroll te plote per hapjen dhe mbylljen e te gjithe xhamave njeheresh (standart ne Trend dhe Titanium Plus).Dizenjo e jashtme


Energji ne levizje
Pamja e jashtme te ridizenjuar karakterizohet nga grila riporpocionale e perparme, finesa e parakolpit dhe kofano e skalitur, plus dritat e dites LED dhe finiturat e kromuara ne Titanium S. Ndjesi e pergjithshme konsiston ne permiresimin e sofistikuar te stilimit te modelit duke i dhene me shume sportivitet, pamje dinamike dhe bashkekohore.
Detaje te kromuara
Detajet e mrekullueshme prej kromi jane dizenjuar per te theksuar konturet sportive te tij, pamje me te bukur dhe cilesi. Si standart ne Titanium S keto pjese te kromuara perfshijne grilen e poshtme, rrethimet e dritareve dhe misherojne gjeneraten tjeter te dizenjos kinetike te Ford.

Pamje ballore e Mondeo.

Feneret e mbrapem LED 

Mondeo SW.

Versioni Mondeo 5-dyer.
       
Koleksioni i disqeve

Ne zgjedhje madheshtore e disqeve te aluminit per te shtuar ndjesine e dinamizmit nga ristilimi i jashtem.


19" 5xY-shkallesh  (opsional)

18" 5xY-shkallesh  optional)

17" 5x2-shkallesh (standard & opsion)

17" 15-shkallesh l (standard, Titanium S)

16" 5x2-shkallesh 
     
       Aksesoret

Zgjidhni ne gamen e gjere te aksesoreve bashkekohore dhe shtojani Mondeo-s suaj sipas gustos personale.

Zbuloni online listen e aksesoreve 

Ekonomizimi i harxhimit te karburantit dhe emetimi i gazit CO2

1.6 Duratorq TDCi 115KF 
CO2 Emetimet: 139g/km
Konsumi (i kombinuar): 5.2L/100km
 

 
 
2.0 Duratorq TDCi 140KF 
CO2 Emetimet: 143g/km
Konsumi  (kombinuar): 5.4L/100km

2.0 Duratorq TDCi 140KF (Powershift)
CO2 Emetimet: 159g/km
Konsumi  (kombinuar): 6.0L/100km

2.0 Duratorq TDCi 160KF  
CO2 Emetimet: 143g/km
Konsumi  (kombinuar): 5.4L/100km
2.0 Duratorq TDCi 160KF (Powershift)
CO2 Emetimet: 159g/km
Konsumi  (kombinuar): 6.0L/100km

2.0 ECOboost SCTi 203PS (Powershift)
CO2 Emetimet: 189g/km
Konsumi  (i kombinuar): 8.1L/100km
Performanca


I riu 1.6-litra Duratorq TDCi
Motorret e naftes Ford Duratorq perftojne nje konsum te ulet te paperseritshem dhe emetime minimale CO2. P.sh motorri 1.6 ECO 115KF tashme emeton vetem 114g/km, ai 140KF me gjashte marshe manual emeton 119g/km ndersa ai me kambio automatike Powershift 140KF emeton 149g/km.
Transmisioni PowerShift 
Kambio automatike Powershift, dopio-freksion me gjashte shpejtesi e ben udhetimin me te thjeshte dhe me efiçent ne konsum. Me kete lloj kambio ju kurseni me shume se 10% karburant, se çdo lloj 
tjeter kambio automatike.
Standartet e emetimit Euro 5
Motorret e Mondeo-s jane plotesisht brenda normave te standartit Euro 5.
Programi Elektronik i Stabilitetit(ESP) me Asistencen ne Terheqje(TA) dhe Ndihma e Frenimit Emergjent(EBA)
Duke provuar zotimin tone per sigurine, keto karakteristika jane vendosur si opsione pa pagese ne te gjithe modelet Mondeo. ESP se bashku me TA monitorojne rrotullimin e rrotave, po aq mire sa edhe rrotullimi i timonit dhe kendin e shmangies nga kursi. Ne rast se sensoret zbulojne se njera nga gomat perpara apo mbrapa po rreshqasin, atehere kompjuteri i bordit modifikon fuqine e motorrit dhe kryen frenim automatik per secilen gome ne veçanti. Kjo mundeson rritjen e terheqjes duke ulur fuqine rrotulluese kur shtoni gazin gjate akselerimit. Aftesia juaj e pilotimit ne rruge te rreshqitshme eshte permiresuar me shtimin e ketyre sistemeve te sigurise.
Sistemi EBA mundeson nje frenim te sigurte ne rast nevoje, duke ndihmuar te shkurtoni distancen e frenimit ne raste emergjente. Ne rast se kryeni nje frenim te forte, Emergency Brake Warning si pjese e Emergency Brake Assist ndez ne menyre automatike bllokazhin per te paralajmeruar drejtuesit e mjeteve prapa jush(standart ne te gjithe serite)
 
Interactive Vehicle Dynamics Control (IVDC) Continuous Controlled Damping (CCD)
Kontrolli Interaktiv i Dinamikes se Automjetit(IVDC) me Kontrollin e Vazhdueshme te Amortizimit (CCD)
IVDC ka sjelle permiresime te dukshme ne stabilitet dhe performance. çdo amortizator eshte projektuar te levize pese here ne sekonde per te garantuar komoditetin me te mire te mundshem per pasagjeret dhe per kontaktin me rrugen. Ju mund te zgjidhni opsionin e nderrimit te llojit te amortizimit - sport, normal dhe komod ne varesi te kushteve te rruges (opsion si pjese e sistemit cruise control) 
CCD eshte nje sistem i cili se bashku me ESP zvogelojne distancen e frenimit ne siperfaqe te veshtira te rruges.
Aftesia e drejtimit 
Sistemi i kremalierit me ndihmen e sistemit hidraulik sigurojne reagimin me te mire te mundshem ne drejtim.
Per te pasur sa me shume stabilitet, nje kujdes i veçante i eshte dhene amortizimit dhe sistemeve te drejtimit. Nje gjeresi aksi(perpara 1,599 mm dhe pas 1,605 mm) per te pasur me shume rezistence ne rast batimi.
 Siguria – dizenjur per te qene i qete

Ju do te keni ndjesine e heqjes se merakut kur pilotoni nje Mondeo, fale nje liste te ngjeshur te karakteristikave aktive dhe pasive te sigurise. Per shembull, palosja e kolones se timonit do te zvogeloje demtimet e drejtuesit te mjetit. Teknologji inteligjente parandalon ecjen mbrapa gjate nisjes ne malore, ndersa gjenerata e re cruise kontrol(kontrollit te drejtimit) ju ndihmon te ruani distancen e sigurise nga mjeti para jush. Keto jane vetem disa shembuj se si me shume kujdes Mondeo eshte dizenjuar duke pasur ne mendje sigurine per ju dhe familjen tuaj 

Intelligent Protection System (IPS)
Perderisa Mondeo ka arritur te fitoje maksimumin prej 5-yjesh ne renditjen e testimeve te EURONCAP per sigurine e pasagjereve, duhet ta dini se ky model i ka kushtuar seriozitet maksimal sigurise. Me teknologjine me te fundit per mbrotjen e drejtuesit dhe pasagjereve ne te gjithe nodelet Mondeo, elementi kyç ne paketen e sigurise pasive eshte IPS. Ky sistem perfshin si me poshte te githe sistemet e avancuara te cilat aktivizohen ne fraksionin e sekondit:
 • Airbag per mbrojtje te pergjithshme. Me konkretisht: airbag frontale shofer dhe pasagjer; airbag anesore perpara; airbag ne forme perde per shofer, pasagjer dhe per pasagjeret e rrjeshtit te dyte te sediljeve; airbag per gjynjet e shoferit
 • Rripat e sigurimit te fiksuar ne tre pika dhe te rregullueshem ne lartesi per sedijet e para
 • Sistem lajmerues per mos vendosjen e rripit te sigurimit
 • Timoni dhe pedalet thithen brenda vetes per te minimizuar demtimin ne rast impakti. Pedal Intrusion Prevention System (PIPS)
 • Sistem i Avancuar per Mbrojtjen e Qafes ne sediljet e perparme, ne rast goditje nga pas.
 • Nje shasi e forte çeliku special e cila se bashku me traversat e dyerve minimizojne impaktin e perplasjes.
 • ç'aktivizim i airbag-ut te pasagjerit 
 • Ndezje automatike e sinjaleve(bllokazhit) - aktivizim auto. ne rast aksidenti.
*Shenim: Sedilja e femijeve nuk duhet vene kurre ne sediljen e pare ne rast se modeli Ford eshte i pajisur me airbag per pasagjerin. Vendi me i sigurte eshte ne rrjeshtin e dyte te sediljeve
 
Karakteristikat e Sigurise aktive

Karakteristikat e Sigurise aktive ndihmojne per te pasur sigurine me te madhe te mundshme per ju dhe pasagjeret. Keto karakteristika perfshijne sistemin antibllokues te gomave(ABS) me shperndarje elektronike te forces frenuese(EBD). Standart ne te gjithe gamen.

Asistenca e Frenimit Emergjent (Emergency Brake Assist (EBA)
EBA siguron force te plote frenimi ne çfaredo lloj rasti, duke ndihmuar ne uljen e distances se frenimit ne nje rast urgjent. Per te lajmeruar drejtuesit e mjeteve pas jush, qe ju kryet nje frenim te forte, Emergency Brake Warning(Lajmeruesi i Frenimit Emergjent) ndez dhe fik automatikisht ne menyre te vazhdueshme dritat e frenave. (standart ne te gjithe serite) 
Kontrolli Elektronik i Stabilitetit (ESP) me Asistencen ne Kontroll Ferkimi(TA) dhe Asistenca e Frenimit Emergjent (EBA)
Duke demostruar angazhimin tone per sigurine, keto karakteristika jane vendosur si opsione ne seri ne gjithe modelet Mondeo. ESP dhe TA monitorojne rrotullimin e gomave, po aq mire sa edhe kendin e rrotullimit te timonit, kendin e shmangies nga kursi dhe levizjet anesore. Ne qofte se sensori zbulon se njera nga gomat e perparme apo te mbrapme po rreshket, kompjuteri i bordit modifikon fuqine e motorrit dhe aplikon frenimin per çdo gome individualisht. Kjo sjell nje terheqje me te madhe duke reduktuar boshtin rrotullues te motorrit ne qofte se gomat xhirojne kur shkelni pedalin e gazit. Aftesia juaj per te ecur ne rruge te rreshqitshme tashme eshte permiresuar me shtimin e benefiteve per nje pilotim te sigurte.
 
EBA siguron nje force te plote frenimi kurdo qe te nevojitet, duke ndihmuar ne zvogelimin e distances se frenimit ne nje rast urgjent.
 
Sistemi i Alarmit (Passive Anti-Theft System (PATS)
Kur ju duhet te parkoni Mondeon ne çfaredo lloj vendi, doni te siguroheni se ai do te jete i sigurte. Ja perse ne kemi inkorporuar kaq shume sisteme sigurie. Bravat jane te nje sigurie te larte, kunder shperthimit dhe te perforcuara. Nje mase ekstra eshte dhe imoboilizer, i cili ç'aktivizon motorrin deri kur çelesi me kodin unik futet ne kuader dhe njihet nga sensoret. (standart ne gjithe serite)
Mbyllje e dyfishte me pult
Mbyllja e dyfishte me çelesin me pult nenkupton mbyllje te makines dhe xhamave elektrike. Pra ne rast se dikush thyen xhamin, ai nuk mund te hape dyert nga brenda. Ju mund te hapni dyert dhe te gjithe xhamat e Mondeos duke shtypur dhe mbajtur shtypur butonin e hapjes se makines ose t'i mbyllni duke t'i mbyllni po ne te njejten menyre. (standart ne Titanium S dhe Trend)
Siguria per Femijet
Karakteristika novatore sjell siguri te plote per gjithe familjen. Me shtypjen e nje butoni ju siguroni pasagjeret e rrjeshtit te dyte, per te mos hapur dyert nga brenda.(opsion ne te gjithe serite)
Sistemet e alarmit
Mondeo mund te pajiset me nje nga sistemet e alarmit te meposhtem:
Alarmi perimetrik
Eshte i vlefshem per mbrojtjen nga hyrje te pa autorizuara ne mjetin tuaj nepermjet dyerve apo kofanos dhe mbron gjithashtu edhe sistemin audio te mjetit(kasetofonin). (opsion)
Thatcham Category 1 me sensore te brendshem
Vepron ne rastin e vjedhjes se nje gome (opsion)
 Karakteristika teknike

Pajisur me teknologjine me te fundit, Mondeo eshte projektuar per te ndihmuar te beni çdo udhetim me te sigurt, me te thjeshte dhe me te angazhuar. Ky grup teknologjish ofron ekuiliber te persosur qe ploteson deshiren qe drejtuesi ka per performancen dhe nevojat praktike të familjes.Mondeo sjell pa sforco te gjitha keto aftesi, nderkohe qe eshte e gatshme te perputhet me stilin tuaj.

Sistemet audio
Mondeo disponon nje game te gjere opsionesh audio te cilat i japim nje dimension te ri eksperiences se muzikes ne automjetin tuaj. P.sh ju mund te zgjidhni performancen e larte te Sony Audio System. Gjithashtu ofrohet dhe lidhja me ane te USB, si edhe dalje AUX.(standart ne Titanium, opsion ne Sony Radio ne Trend dhe Mondeo Graphite).
USB

Mund te perdorni lidhjen USB per te lidhur pajisjen tuaj MP3 dhe te shikoni listen e kengeve ne ekranin e ndodhur ne panelin e instrumentave. Kontroll te plote te muzikes jua mundesojne butonat e vendosur ne timon. Si shtese mundesohet dhe lidhja nepermjet Bluetooth® e celularit tuaj me sistemin audio te automjetit tuaj.(Opsion) Kompatibel me Bluetooth® Hands-Free dhe Voice Control System.

Argetimi i personalizuar ne sediljet e rrjeshtit te dyte
Zgjidhni modelin Titanium dhe mund te shtoni nje sistem argetues per pasagjeret e rrjeshtit te dyte te sediljeve. Ai siguron dy ekrane 7"LCD ne pjesen e mbrapme te mbeshteteses se kokes te sediljeve te para, plus dhe dy kufje wireless dhe telekomande.
Sistem Navigimi CD-SD me prekje te ekranit
Zgjidhja ideale e navigimit satelitar per nje planifikim te lehte te rruges. Ekrani 7" e ben me te thjeshte kontrollin. E apdejtuar lehtesisht nepermjet nje karte memorjeje SD ju mund te specifikoni rrugen me te shkurter, me te shpejte per te pasur konsum sa me te ulet te karburantit. Ky sistem pergjigjet ne kohe reale per shpejtesine e mjetit, kushteve te trafikut per te pasur nje informacion sa me te sakte per trafikun e hasur. Gjithashtu mundesohen lidhjet e dedikuara per pajisje MP3 dhe iPod®  si edhe nje nderrues automatik deri ne 6 CD(opsion) te gjitha lehtesisht te komandueshem nga timoni.
 
Dritat e ktheses
Te integruara ne Sistemin Pershtates se ndriçimit Perpara(AFS) si dhe dritat e perparme Bi-Xenon, dritat e ktheses aktivizohen kur ju ktheni timonin 30°. Ky sistem siguron shikueshmeri te larte neper kthesa te forta.
Sistemi Pershtates Halogjen i Dritave te Perparme(AFS)
Me AFS, feneret e dritave te perparme rrotullohen deri ne 15° ne varesi te shpejtesise suaj dhe kendit te rrotullimit te timonit, per te siguruar drite shtese gjate nje kthese ose kryqezimi (opsion ne Trend dhe Titanium S)
Feneret Bi-Xenon HID
Feneret e perparme bi-xenon te Mondeos jane thaujse dyfish me te fuqishem se dritat e zakonshme, nderkohe qe perdorin me pak energji. Opsioni i zgjedhjes se fenereve xenon ju mundeson dhe dritat e ktheses se bashku me laresit e fenereve. (opsion ne Trend dhe Titanium S)
Ndriçimi i brendshem LED
Teknologja LED eshte tashme prezente ne hapesiren e brendshme te Ford Mondeo. E perfshire si standart ne nivelin Titanium S, ky ndriçim ultramodern i jep kabines nje ndjesi bashkekohore. Plus kesaj perdor me pak energji. (standart ne Titanium S)
Dritat e Frenimit Urgjent
Dritat e mbrapme te frenave aktivizohen duke pulsuar gjate nje frenimi te forte te papritur, ne menyre qe te paralajmerojne drejtuesit e mjeteve mbrapa, per nje situate rreziku (standart ne te gjithe serite)
Dritat e Gjata Automatike
Ndizen automatikisht nga te gjata ne te shkurtra sapo sistemi detekton trafik, ose intesitet te larte te drites. Sapo zbulon se rruga eshte e lire sistemi kalon perseri ne dritat e gjat.(opsion si pjese e paketes se ndihmes per shoferin)
Kamera per ecjen mbrapsh
Zgjidhni marshin e ecjes mbrapsh dhe pamja e pasme shfaqet automatikisht ne ekranin e navigatorit, ne menyre qe te shikoni objektet pas makines suaj per nje manover te sigurte. Grafika speciale mbi ekran ju tregon distancen, gjeresine dhe qendren e mjetit, bazuar ne kendin e kthimit te timonit. (opsion si pjese e Sistemit te Navigimit Satelitar Plus)  
Feneret Automatike
Teknologjia e dritave ne Ford Mondeo eshte dizenjuar per te lehtesuar udhetimin naten dhe per ta bere ate sa me te sigurte. (standart ne Titanium, opsion si pjese e paketes se dimrit)
Fshireset e xhamave automatike
Me gjashte nivele te ndjeshmerise, fshireset automatike ne Ford Mondeo aktivizohen ne piken e pare te shiut ne xham, per te rritur shpejtesine ne varesi te intesitetit ne rreshjeve. (standart ne Titanium, opsion si pjese e paketes se dimrit)
 
Sensoret e Parkimit
Ka sensore te parkimit perpara dhe mbrapa per te bere me te lehte dhe me te sigurte manovrat. Me ane te nje tingulli ju lajmeroheni per distancen ndermjet jush dhe pengesave perpara ose pas jush.(opsion ne Trend dhe standart ne Titanium S)
Ndihma e nisjes ne rruge te pjerret (Hill Start Assist,HSA)
HSA parandalon ecjen mbrapsh kur beni nje nisje nga vendi gjate nje rruge te pjerret. Pasi leshoni pedalin e frenava, teknologjia mban mjetin te palevizur per disa sekonda per t'ju dhene kohe te shkelni pedalin e gazit pa ecur mbrapsh. (Standart ne kambion Powershift)
Siguria per Femijet
Karakteristika inovatore ju jep siguri te plote per gjithe familjen tuaj. Vetem me shtypjen e nje butoni ju siguroni pasagjeret e sediljeve prapa nga hapja e pa kontrolluar e dyerve te pasme nga brenda.(standart ne gjithe serite)
Fikja e vonuar e fenereve
Dritat e perparme qendrojne te ndezura per disa sekonda ne menyre qe te keni ndriçim gjate rruges naten per ne banese (standart ne gjithe serite)
Dritat e ktheses
Te integruara ne Sistemin Pershtates se ndriçimit Perpara(AFS) si dhe dritat e perparme Bi-Xenon, dritat e ktheses aktivizohen kur ju ktheni timonin 30°. Ky sistem siguron shikueshmeri te larte neper kthesa te forta.(standart ne feneret Xenon)Lista e çmimeve

Practical and flexible, yet sleek and responsive, the Mondeo has some equally versatile prices and finance plans.

Brochure Download  Mondeo Brochure (PDF) 
 
 
More information about the PDF file
The PDF file format was designed to allow you to view and print files without needing the software that was used to create them. Adobe™ provides a free software utility (Acrobat Reader) that allows you to work with these files. If you have already installed this on your machine, you will usually find it filed under "Programs" in your "Start Menu". Otherwise, follow the link below to download a copy.

Download Acrobat Reader from adobe.com
Makinat Ford

Browse through the vast selection of vehicles that have recently been added to our inventory.

FORD KA
8,900 €
FORD New Fiesta
9,990 €
FORD Fiesta St
18,900 €
FORD B Max
12,500 €
FORD Focus
13,500 €
FORD focus st
24,250 €
FORD c max
15,500 €
FORD grand c max
17,490 €
FORD Mondeo
20,900 € €
FORD Kuga
21,900 €
FORD s max
23,500 €
FORD galaxy
24,500 €
FORD fiesta van
12,650 €
FORD transit connect
13990 €
FORD transit custom
17450 €
FORD tourneo custom
21990 €
FORD Transit
19,900 €
FORD Transit minibus
23,900 €
FORD Ranger
22,400 €
scroll up