Ford Focus ST

Ford Focus ST

Powerful and fuel-economical

24 250 Euro

Plus Taxes & Licensing
 • (l/100 km) -

 • kW (PS) -

 • (gr/km) -

 • nr. -

 • (km/h) -

 • 0-100 km/h (s) -

FINANCING CALCULATOR

Cost of Vehicle (Euro):
Down Payment (Euro):
Annual Interest Rate (%):
Term of Loan in Years:
Frequency of Payments:
Calculate My Payment
NUMBER OF PAYMENTS: 60
PAYMENT AMOUNT: Euro 89.11

FORD FOCUS ST, vetem per €24 250

Promocioni aktual


5 Vjet Garanci†

Focus ST eshte tani zgjedhja me e zgjuar se kur me pare me 5 vjet Garanci standart duke ju siguruar ju dhe makinen tuaj te shikoi pertej. 

 

Ford Focus ST eshte makina me performace vertet te shkelqyer,dhe te jep cdo dite udhetim te kendshem.
 
Me motorin e tij 2.0-litre EcoBoost, Focus ST te ofron fuqine e deshiruar.
Kjo fuqi është e balancuar perfekt me saktësine e kontrollit te drejtimit te ri sportiv dhe Vektorin e kontrollit te Momentit perdredhes te jashtëzakonshem, neper kthesa.

Me nje tip sportiv ne pjesen e brendshme, ju gjithashtu do te shijoni Ford SYNC. Ky art i teknologjise se larte ju lejon ju te kontrolloni muziken dhe telefonin vetem duke perdorur zerin tuaj. Ju madje mund te merrni me ze dhe mesazhet ne telefon nderkohe qe jeni duke i dhene makines. 

Dizenjim godites akoma me i rafinuar

Mjafton nje shikim i modelit te ri Focus ST dhe ju do te shtangeni nga agresiviteti i tij, fuqia, pamja e nje automjeti te ulet sport. Hapesira brenda me dizejon sportive, perfshire sediljet sportive Recaro qe te mbeshtjellin brenda tyre jane ekskluzive ne gamen ST.

Panther Black

Colorado Red

Frozen White

Performance Blue (Unique to Focus ST)

Tangerine Scream (Unique to Focus ST)

Moondust Silver
   Nje tip me i sofistikuar eksitimi

Fale karakteristikave te teknologjise me te fundit, permiresimeve ne performance. modeli i ri Focus ST perfton emocione ne varesi te kerkeses suaj. Por ky model eshte sa e sofistikuar aq edhe e gjalle. Teknologjia e avancuar ju mban te lidhur me boten jashte dhe e ben pilotimin e perditshem komod dhe te rafinuar.

Teknologjia SYNC

Mund te qendroni te azhornuar nepermjet daunlodimit per permiresimet e SYNC ne çfaredo kohe. Per shembull, Emergency Assistance do ta disponojme se shpejti. Ne rastin me te keq te nje aksidenti, kjo teknologji ne varesi te hapjes se airbageve, mund te perdore celularin tuaj per te lajmeruar asistencen urgjente per ju. 'Emergency Assistance' fitoi çmimin 'Risia me e Mire ne Telefonine Celulare per Transportin Automobilistik dhe Sherbime Publike' ne eventin e shperndarjeve te çmimeve Boterore te Telefonise Celulare.

Shijoni muzikalitetin e performances se motorrit
Nga pozicioni juaj ne sediljen e drejtuesit, ju mund te shijoni plotesisht zhurmen dritheruese te motorrit te ST. Kjo sepse eshte i pajisur me nje sistem te veçante ne menyre qe ju brenda kabines te degjoni zhurmen e motorrit kur shkelni ne maksimum pedalin e gazit. Niveli i zhurmes eshte i kontrolluar ne menyre qe ju ta degjoni vetem kur pershpejtoni.  
Timoni i ri per pozicionim perfekt te duarve
Kur merrni nje kthese te forte, timoni i vogel sporitv i Focus ST shmang mundesine e kryqezimit te duarve. Kjo sepse ne momentin qe ju ktheni timonin me shume se 10º nga qendra, gomat e makines kthehen ne nje kend akoma me progresiv. Ju mund te mbani duart ne pozicion perfekt edhe kur merrni nje kthese te forte. Per te pasur nje preçizion akoma me te madh, rrotullimi i plote i timonit eshte reduktuar nga 2.5 ne 1.8.
Manometra eksra per te pare performancen e motorrit
Focus ST disponon nje monitor me tre manometra ekstra ne pjesen siperme te panelit te instrumentave. Kjo mundeson monitorim me preçiz te motorrit duke shfaqur performancen e Turbos ne me shume se 1.8 Bar, temperaturen e vajit dhe presionin e tij.
Ford SYNC. Teknologjia e avancuar pa perdorimin e duarve
Me ford SYNC me kontroll te zerit, ju keni kontroll te plote te muzikes, te telefonatave hyrese dhe dalese duke perdorur thjesht zerin tuaj. SYNC gjithashtu mund te lexoje me ze te larte sms e derguara ne celularin tuaj, çka do te thote qe e gjithe vemendja juaj shkon per rrugen.
 SYNC per njohjen e kengeve dhe listat e tyre
Po aq mire sa mundesia qe ju jep te luani kenge nga USB apo pajisja MP3, ose akoma me shume, te degjoni muzike nepermjet lidhjes se bluetooth te celularit tuaj me makinen, kjo teknologji e avancuar e sistemit SYNC mund te emertoje kengen apo kengetarin qe po degjoni ne radio. Gjithashtu ky sistem mund te seleksionoje nje liste kengesh te njejta me zhanerin qe ju po degjoni.
Nje model me i sigurte i Cruise Control
Ashtu si Cruise Control,  Adaptive Cruise Control (ACC) ju mundeson te zgjidhni dhe te mbani shpejtesine e deshiruar (30 - 180 km/h**). E veçanta e ACC qendron ne ngadalesimin e automjetit tuaj kur detekton nje automjet me te ngadalte perpara jush ne menyre qe te ruani distancen e sigurise. Sapo rruga te jete e lire makina do te riktheje ne menyre automatike shpejtesine e meparshme. ACC sjell edhe sistemin  Forward Alert, nje sistem monitorues i cili ju lajmeron ne rast se ju afroheni shume me mjetin perpara jush.  Forward Alert se fundmi ka fituar çmim te Avancuar nga Euro NCAP, per teknologjine e sigurise ne automjete. 

Performanca on demand

Fokus ST eshte i famshem per fuqine e tij, shkathtesine dhe emocion ne pilotim. Modeli me i fundit e çom eksperiencen ne nivele te reja. Motorri i ri Ecoboost perfton fuqi te jashtezakonshme, kursim te jashtezakonshem prej 7.2l/100km me emetim CO2 169g/km, nderkohe qe nje mori teknologjish sjellin drejtim, terheqje, qendrueshmeri dhe frenim.

Qendrueshmeri me amortizim unik
Amortizatoret e pasem ne Fokus ST jane bere me te rende per te perftuar zhdervjellesi dhe kontroll unik gjate kthesave. Ne teresi ju do te kenaqeni nga pilotimi emocionues, duke pasur kontroll te plote te automjetit.
Terheqje maksimale pergjate kthesave
Kontrolli i Shtuar i Perdredhjes Vektoriale(eTVC) ofron kontroll dhe zhdervjellesi. Kjo teknologji e avancuar reagon 100 here ne sekonde kundrejt rruges duke balancuar fuqine dhe frenimin ne secilen nga rrotat e parme per te pasur terheqje maksimale gjate kthesave dhe siperfaqeve te valezuara te rruges. Nderkohe qe Kontrolli i Perdredhjes Vektoriale operon sapo detektohet nje rreshkitjes se nje gome, Focus ST kontrollon ndryshimet ne rruge dhe kthesa per te aktivizuar sistemin perpara se gomat te rreshqasin. Ky sistem operon dhe rrotat e mbrapme.
Qendrueshmeria gjate kthesave
Kur futeni ne nje kthese me shpejteis te madhe, Kompesimi i Rrotullimit te Timonit anullon çdo devijim te timonit ne shpejtesi te medha, ose devijime te tij per shkak te kushteve te keqija te rruges. Rezultati? Keni kontroll te plote te tij.
Ferrota me te medha per distance te shkurter frenimi
Me 320mm, frenat e perparme te Fokus ST jane me te medha se te modeleve te tjera per te minimizuar distancen frenuese dhe per te pasur ndjesi me te madhe pergjegjesie. Mbulesat e ferrotave ofrohen me ngjyre te kuqe per te pasur nje pamje akoma me sportive. Disqet e mbrapem te frenave gjithashtu kane nje permase prej 271mm.
Fuqi shperthyese nga nje motorr i ndertuar per gara
Motorri me peshe te vogel 2.0liter Ecoboost ndertuar me alumin mundeson qe Fokus ST te kete nje performance nga 0-100km/h per vetem 6.5sek. Ai perdor injeksionin dhe turbon per te prodhuar nje fuqi rrotulluese prej 250KF dhe 360nm per efiçence te jashtezakonshme. Mund te keni nje maksimum prej 1,750(rpm) rrotullimesh per minute.
Grila e perparme unike per aerodinamike te permiresuar
Me sistemin Active Grille Shutter, grila e perparme hapet automatikisht per te ftohur motorrin kur jeni duke udhetuar me shpejtesi te ulet dhe mbyllet po ne menyre automatike kur ju rrisni shpejtesine duke perftuar nje permiresim te aerodinamikes dhe konsum te ulet te karburantit deri ne 0.8%.

çmimi per teknologjine

Eshte mese normale qe nje mjet i fuqishem siç eshte Focus ST te jete i pajisur me teknologjine me te fundit ne bord. Ka fituar çmime Prestigjoze Euro NCAP per sistemet e teknologjise se larte si Ford Active City Stop, Lane Keeping Aid, Driver Alert dhe Forward Alert (pjese e Adaptive Cruise Control) 
Tre menyra ESC.
Electronic Stability Control (ESC) ne menyre konstante monitoron progresin e automjetit tuaj. Ai ndjen çdo devijim nga linja e rruges, siç mund te jete ndyshimi i pakontrolluar i korsise nga rreshqitja dhe ndihmon ne menyre automatike pozicionin e mjetit.
Me Fokus ST ju keni dhe dy opsione te tjere. Si fillim mund te zgjidhni Sport Mode, duke ju mundesuar te keni sistem te reduktuar te ESC per t'ju dhene mundesine e xhirimit te gomave gjate kthesave. Se dyti mund te zgjidhni çaktivizim total te ESC (per drejtues profesioniste). 
Dy sisteme te avancuar dizenjuar per t'ju mbajtur te sigurte
Se pari, ne qofte se filloni te devijoni nga korsia, Lane Departure Warning ju lajmeron me ane te nje vibrimi ne timon dhe nje sinjali ne kroskot. Me pas ne rast se ju reagoni me vonese apo nuk reagoni fare Lane Keeping Aid do t'ju tregoje se si te ktheni kursin e mjetit ne korsine e duhur ne menyre te sigurte.
Driver Alert ju lajmeron kur duhet te pushoni
Driver Alert ne menyre konstante monitoron menyren tuaj te pilotimit dhe eshte dizenjuar te konstatoje çdo ndryshim te shkaktuar nga lodhja. Ne qofte se jeni lodhur duke i dhene makines, nje sinjal ne panelin e instrumentave ju sugjeron te beni pak pushim.
Auto High Beam. Ju qarteson rrugen pa verbuar te tjeret
Nje ndihme e paçmueshme per udhetimin naten, Auto High Beam rregullon lartesine e fenereve te perparme kur detekton trafik ose nje mjet qe po ju vjen perballe. Me pas, ne menyre automatike çon feneret ne pozicionin e meparshem per t'ju dhene shikueshmeri maksimale.
Automjeti frenon per ju, duke shmangur aksidentin ne shpejtesi te ulet
Sistemi inovativ Active City Stop ju ndihmon te shmangni perplasjet ne shpejtesi te ulet ne trafik ose ne shpejtesi nen 30km/h. Ne rast se sistemi zbulon se mjeti para jush ndalon ne menyre te papritur dhe ju nuk reagoni, ai automatikisht kryen frenimin per ju.
Teknologjia per pikat e vdekura ne pasqyre
Sistemi Blind Spot Information perdor sensoret per te pare  
automjetet qe kane dale nga rrezja e pasqyres. Me pas me ane te nje sinjali me ngjyre portokalli te vendosur ne cep te pasqyres ju lajmeron per faktin.

Opsionet per ST1:

 • Disqe alumini unike 18" ST
 • Parakolpi i tipit te vecante ST
 • Sediljet e perparme tip "Recaro"
 • Me Bluetooth dhe Ford SYNC
 • Me ndezje me buton "FordPower"
 • Vektori i Kontrollit te Momentit
 • Sistemi i sensorit te gamave
 • Sistem alarmi
Makinat Ford

Browse through the vast selection of vehicles that have recently been added to our inventory.

FORD KA
8,900 €
FORD New Fiesta
9,990 €
FORD Fiesta St
18,900 €
FORD B Max
12,500 €
FORD Focus
13,500 €
FORD focus st
24,250 €
FORD c max
15,500 €
FORD grand c max
17,490 €
FORD Mondeo
20,900 € €
FORD Kuga
21,900 €
FORD s max
23,500 €
FORD galaxy
24,500 €
FORD fiesta van
12,650 €
FORD transit connect
13990 €
FORD transit custom
17450 €
FORD tourneo custom
21990 €
FORD Transit
19,900 €
FORD Transit minibus
23,900 €
FORD Ranger
22,400 €
scroll up